Güres Group

Kurucumuz


1892 yılında Gaziantep'te doğmuş olan Ahmet Remzi Güres ilk mektep ve rüştiyeyi aynı ilde tamamlayıp yüksek tahsilini Mülkiyeyi Şahane ( Siyasal Bilgiler ) okulunda tamamlamıştır. Ülkemize yabancı devletlerin saldırması karşısında yedek subaylığını yapmakta iken Çanakkale savunmasında görev almış ve emrinde iki top bataryası bulunan birliğe komuta etmiştir. Çanakkale Zaferinde emeği ve payı bulunan Türk milletinin kahraman bir evladıdır.

Bu görevi 18 yıl aralıksız sürmüş, sonra sırasıyla Devlet Denetleme Kurulu Başkanlığı, Parti Müfettişliği, Şeker Fabrikası Genel Müdürlüğü yapmıştır. Üç lisan bildiği için ( Almanca, Fransızca, Arapça ) Devlet tarafından düzenlenen, bütün Avrupa ve Kuzey Denizini kapsayan Karadeniz Sergi Gemisi ile uzun bir seyahate katılmış ve Türk ürünlerinin tanıtımına katkı sağlamıştır.

İsmet Paşa ile birlikte Rusya gezisine katılmıştır.Bunların yanı sıra, idare heyeti üyesi, laşe başkanı, Müdafaa-i Hukuk Başkanı, Kilis Kaymakamı ve Hilal-i Ahmet Cemiyeti ile Himaiye-i Etfal Cemiyeti Daimi Üyesi olarak çeşitli görevlerde yer almıştır.

Şeker Fabrikası Genel Müdürlüğü döneminde tarım işlerine merak sarmış ve yeterli bilgi sahibi olmuştur.Emekliliğinden sonra 1938 yılında Manisa-Saruhanlı'da bulunan tarım arazilerinde şeker pancarı, kendir, buğday tarımı yaparak çiftçiliğe başlamıştır.1963 yılında hayvancılığa girmiş ve 600 adet tavuk 20 adet süt ineği ile üretime başlamıştır.

1974 yılında Güres Group'un ikinci kuşağı M. Mustafa Güres, Ömer Güres görevi devralmış ve hayvancılık işinde büyümeye karar vermişlerdir.Bir süre yumurta tavukçuluğu ile süt inekçiliğini bir arada götürmüşlerdir. Hayvancılığın uzmanlık isteyen aynı zamanda entegrasyonun önemli olduğunu gördükleri için üretimi sadece yumurta tavukçuluğuna kaydırmış ve bu alanda uzmanlaşmaya ve entegrasyonu tamamlamaya büyük önem göstermişlerdir.

DİĞER SAYFALARCopyright 1963 - 2023 © Güres Group