Güres Group

Tarihçe


29 Ekim 1923 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin, o dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki milletvekilleri arasında yer alan; 
Ülkemizin yeniden yapılanma sürecinde kendi üzerine düşen görevleri büyük bir özveri, inanç ve aşkla yerine getiren Ahmet Remzi Güres; Güres Group’un temellerini, 1938 yılında Manisa Saruhanlı’daki çiftliğinde attı.

1963

Ahmet Remzi Bey’in 1963’te 600 adet tavukla Saruhanlı’da kurduğu tavuk çiftliği ile birlikte, Güres Group’un bugün liderlik misyonunu üstelendiği yumurta sektöründeki faaliyetleri start aldı.

Tarla ziraatı, meyvecilik, büyükbaş süt hayvancılığı alanlarında faaliyet göstermek üzere kurulan Güres Group’un doğuş ve resmi kuruluşunu simgeleyen 1963 yılı, grubun mısır, buğday, üzüm ve pamuk üretimine de başladığı sene oldu.

1985

1985 yılına gelindiğinde, entegre tesislerinin yem ihtiyacını karşılamak için bir atıldı. Saatte 5000 kg kapasiteyle çalışabilen Güres Yem Fabrikası faaliyete geçirildi.

1989

1989 yılı, Güres organik gübrecilik faaliyetlerinin başlangıcı oldu.

Organik Gübre Tesisi yatırımı ile birlikte, grubun kendi tesislerindeki tavuklardan elde edilen gübreler işlenerek toz ya da pelet formlarına getirilmeye ve çuval ambalajlar halinde tarım ve seracılık sektörlerinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere piyasaya sunulmaya başlandı. 

1997

1997 yılında civciv üretiminin yapıldığı damızlık ve kuluçka tesisleri kuruldu.

Bahsi geçen tesislerde, uzun yıllar süren genetik çalışmalar ve geniş kapsamlı saha çalışmaları sonucunda çok sayıda iyi kaliteli yumurta verebilen, cinsiyeti tüylerinden ayırt edilebilen, sakin ve uysal karakterli bir Beyaz Leghorn türü olan “Bovans White” civcivlerin üretimine başlandı. 

2000

Güres Group, 2000 yılında 37 yıllık tecrübe ve birikimini teknoloji alanına da taşıma kararı aldı.

Böylelikle Güres Tavukçuluk Teknolojisi Makine Sanayi ve Dış Ticaret LTD. ŞTİ. adı altında; yumurtacı tavukların en iyi şekilde yetiştirilmesi için tam otomatik sulama ve yemleme, tam otomatik yumurta ve tam otomatik gübre toplama sistemlerine sahip kafes üretim tesisi faaliyete geçirildi.

2002

2002 senesi Güres Viyol Fabrikası’nın kurulduğu sene oldu. Fabrikada üretilen viyol türleri sayesinde, elde edilen yumurtaların müşterilere en uygun şekilde ulaştırılması mümkün kılındı. 

2008

2008 yılında, Güres Tavukçuluk Teknolojisi artan tavuk kafesi talepleriyle birlikte, Manisa  Saruhanlı'ya kurulan daha modern üretime dayalı yeni fabrikasına taşındı.

2012

2012 yılına gelindiğinde Güres Group, yatırımlarına bir yenisi daha eklendi. Bıldırcın yumurtası üretimini kaliteli ve sağlıklı koşullara taşıyan Güres Bıldırcın Yumurtası Üretim Tesisi kuruldu.

Pastörize Sıvı Yumurta Üretim Tesisi de 2012 yılında faaliyete geçti. Yurt dışından özel olarak getirilen son teknoloji cihazların kullanıldığı, üst düzey üretim kapasitesine sahip olan ve 'insan sağlığı' ön planda tutularak son derece temiz ve hijyenik koşullarda üretim yapan tesis sayesinde, günde 60 ton yumurta pastörize edilebilmeye başlandı.

2014

2014 yılında, büyüyen ve kapasitesi sürekli artan Güres Organik Gübre Tesisi yeni ve daha modern tesislerine taşındı.

2015

Artan üretim kapasitesi ile birlikte müşterilere daha iyi hizmet verebilmek adına, 2015 yılında İshakçelebi’de bulunan Güres Paketleme Tesisi faaliyete geçirildi.

2016

Türkiye’ nin en büyük ve kapsamlı, Avrupa’ nın ise en büyük bıldırcın tesisleri arasına giren Güres Bıldırcın Eti Üretim Tesisi, 2016 senesinde faaliyetlerine start verdi. Tesiste kullanılan otomasyon sistemi ve yüksek teknoloji sayesinde, Avrupa standartlarında üretim yapılmaya başlandı.

2017

Sürdürülebilir üretim anlayışıyla hareket eden Güres Group, 2017 yılında, uzman Ar-Ge ekibinin geliştirdiği sistem sayesinde tavuk gübresinden enerji üretecek biyokütle enerji tesisini faaliyete aldı.

2022

Gıda sektöründeki üretim faaliyetlerinin yanında kanatlı sektörüne de hizmetler sunan; enerji, teknoloji ve tarım alanında faaliyetlerini sürdüren Güres Group, 2022 yılına gelindiğinde, yeni yatırımı yumurta tozu üretim tesisini faaliyete alarak Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdi. 

DİĞER SAYFALARCopyright 1963 - 2023 © Güres Group