Güres Group

Yatırımlar


Temiz enerji hedefi büyüyor

Tüm dünyada giderek artan enerji gereksinimi yeni arayışları gündeme getirirken, Türkiye’nin tek çatı altına toplanmış en büyük ve tam entegre yumurta üretim tesisine sahip olan Güres Group; tükettiği enerjiyi ülkemizin önemli enerji kaynaklarından güneş enerjisinden yararlanarak üretme yolunda yeni bir projeyi daha tamamladı.

8 milyon euroluk yatırımın ilk etabı tamamlandı

Türkiye’de 2000 KW’lık güneş paneli kurulumu yapan firmaların başında gelen Güres Group, uzun süren Ar-Ge çalışmaları sonucunda, yenilenebilir enerji sektörünün önde gelen şirketlerinden Schmid Pekintaş Enerji ile işbirliği yaptı. Toplamda 10.000 KW’lık enerji üretecek projenin ilk etabı olan 2.000 KW’lık bölümü faaliyete geçirilerek elektrik üretimine başlandı. Şirket, 8 milyon euroya mal olan, her biri 250 W’lık 8000 adet paneli tesislerinde bulunan 18.000 m2’lik alanı kapsayacak şekilde binaların üzerine çatı kurulumu montajı yöntemiyle tamamladı.

Yenilenebilir ve çevreci

2000 KW’lık enerji üretimi ile ilk etapta enerji tüketiminin bir kısmını karşılayan Güres Group, enerjisinin tamamını güneş enerjisi ile sağlayarak, karbondioksitin çevreye salınımını büyük ölçüde indirgeyecek. Üretilen temiz enerji sayesinde her yıl ortalama 1.600 ton CO2 salınımını engellemiş olacak ve 6.500 ağacın hayatta kalması sağlanacak. Bu tesisin 1 senelik elektrik üretimi ile engellediği CO2 miktarı, motorlu bir aracın 8.960.000 km yol yapmasıyla ortaya çıkan zehirli gaza eşdeğer durumda. Bu sayede yeni nesillerin daha temiz bir dünyada yaşamasına ve Türkiye’nin temiz enerji üretimine katkıda bulunacaktır.

Gelecek için ‘yeşil’ adım

Yenilenebilir, sürdürülebilir ve güvenli enerji çözümlerinin geliştirilmesinin hem ekonomik kalkınma, hem de sosyal refah için gerekli olduğunu söyleyen Güres Group Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mustafa Güres, “Yenilenebilir enerji, Türkiye’nin büyümesinin anahtarlarından biri. Çevrenin ve doğal kaynakların korunması konusunda önemli katkılar sağlıyor. İklim değişimlerine karşı dünyayı koruma ve kaynakların doğru kullanımı evrensel bir sorun. Bu açıdan bakıldığında, yenilenebilir enerji kullanımı geleceğimizin teminatı çocuklarımızın sağlıklı bir çevrede yaşayabilmeleri açısından çok önemli rol oynuyor. Dünyayı geleceğe taşıyacak temiz enerji kaynaklarının üretimi ve enerji tasarrufu konusunda Güres Group üstüne düşen sorumluluğu şimdiden alıyor” açıklamasında bulundu.

Yumurta sektöründe yarım asrı aşkın tecrübesiyle kalitenin öncü isimleri arasında yer alan Güres, ileri teknolojiyle güneş enerjisinden elektrik üreten ve 2000 KW’lık ilk etabı biten güneş enerjisi projesiyle ülkemizin enerji dönüşümüne ‘yeşil’ enerjiyle katkı sağlıyor.

İnovatif proje: Yatay Gübre Kurutucu

Güres Teknoloji tarafından geliştirilen ve %100 yerli üretim yeni nesil yatay tip gübre kurutucusu, yerli gübre sektörünün gelişimine katkı sağlamayı hedefliyor. Parçası olduğu köklü Güres Group ailesinin güçlü, güvenilir ve saygın marka kültürünü kendi sektöründe yaşatmayı ve büyütmeyi sürdüren Güres Teknoloji, faaliyet alanlarını her geçen gün artırarak yoluna devam ediyor.

Tavuk, civciv büyütme, damızlık, broiler, bıldırcın, bıldırcın büyütme kafesleri, zenginleştirilmiş ve zenginleştirilebilir kafesler ile tam otomatik ve yarı otomatik iklimlendirme sistemleri üretimini gerçekleştiren Güres, Ar-Ge çalışmalarına büyük önem veriyor ve bu çalışmalar doğrultusunda ürün yelpazesini her geçen gün genişletiyor. Hem yerli, hem de küresel pazarda başarısını sürdüren Güres Teknoloji; sağladığı fizibilite raporu, tasarım ve kurulum, eğitim, satış sonrası bakım hizmetleri ile müşterilerinin hayatını kolaylaştırmayı sürdürüyor.

Yeni kafes yatırımıyla kapasite artıyor

Güres Group, çiftlik hayvanlarının refahına ilişkin yönetmeliğe uygun olacak şekilde, Ar-Ge departmanı tarafından geliştirdiği, ‘T625 Dönüştürülebilir Kafes’in üretimine devam ediyor. Yumurta üretiminde kullanılan tavuklara, doğalarına uygun bir yaşam alanı yaratan ve tavukların refahını gözeten kafesler, Güres Group bünyesinde faaliyet gösteren Güres Teknoloji tarafından üretiliyor.

Tüm yasal prosedürleri tamamlanmış olan kafeslerin montajıyla birlikte çiftliğin kapasitesinde önemli bir artış sağlayacak olan Güres Group, sektörel deneyim ve profesyonelliğini, teknolojiye ve yeni projelere yaptığı yatırımlarla birleştirerek istikrarlı gelişimine devam ediyor.

Yumurta tozu yatırımı ile katma değerli üretim

2022 yılında yatırımlarına devam eden Güres Group, Türkiye'nin ithal ettiği yumurta tozu için bir hamle yaptı. Yumurtayı daha da işlenebilir bir duruma getirmek için uzun süredir çalışmalarına devam eden Güres Group, Yumurta Tozu Üretim Tesisi'ni faaliyete geçirdi. Güres kalitesini dünya pazarıyla buluşturmaya devam eden şirket, bir yandan da yumurtaya katma değer sağlayan yatırımını aktif ederek büyük bir kısmının ithal edildiği bu ürünü, ülkemizde üretime koydu. Pastörize yumurta üretimine hız kesmeden devam eden Güres Group, yumurta ihracatına ikinci ve üçüncü ürün çeşidiyle çeşitliliği getiriyor.

DİĞER SAYFALARCopyright 1963 - 2023 © Güres Group